Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Diagnoza stożka rogówki

Diagnoza stożka rogówki

Stożek rogówki to choroba, które bardzo często nie jesteśmy w stanie zdiagnozować podczas zwykłej kontroli okulistycznej. Tylko wybór doświadczonego okulisty, dysponującego specjalistycznym sprzętem, za pomocą którego może on wykonać topografię rogówki pozwoli na szybką i trafną diagnozę tego schorzenia. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne pozwalają wykryć stożek nawet w fazie, gdy jest on jeszcze w zalążku. Taka wczesna diagnoza daje szansę Pacjentowi na szybkie podjęcie skutecznego leczenia i zahamowanie progresji choroby.

Bardzo ważne jest, aby nie przeoczyć momentu, kiedy u młodych osób wada wzroku postępuje dynamicznie, dodatkowo pojawia się astygmatyzm, a okulary nie poprawiają wystarczająco dobrze widzenia. W takim oku może rozwijać się właśnie stożek rogówki. Kolejną grupą wiekową, u której prawdopodobieństwo rozwoju stożka jest bardzo duże, są osoby pomiędzy 30-35 r.ż.

mgr Magdalena Wysocka

“Progresja rozwoju stożka może być bardzo dynamiczna, ale też może zatrzymać się na pewnym etapie, nie powodując dalszego pogarszania widzenia.”

mgr Magdalena Wysocka
optometrysta, Optegra (dawniej Vidium Medica) Kraków

Wczesna diagnostyka stożka rogówki

W 96% przypadków stożek rogówki dotyka obojga oczu. Problem ten często rozpoznawany jest w okresie dorastania i postępuję do około 30-35 roku życia. Zazwyczaj stożkowi rogówki towarzyszy nieregularny astygmatyzm oraz tzw. efekt “halo” wokół źródeł światła. Astygmatyzm powstaje w wyniku nieregularnego kształtu rogówki i polega na nieprawidłowym ogniskowaniu wiązek padającego światła, co skutkuje zniekształconym widzeniem do wszystkich odległości. Dolegliwości te powinny być pierwszym sygnałem, aby jak najszybciej udać się do okulisty i przeprowadzić szczegółową diagnostykę w kierunku stożka rogówki.


Jak zdiagnozować stożek rogówki?

Stożek rogówki rozwija się stopniowo, dlatego może nie zostać rozpoznany przy pierwszych objawach. Zaawansowane technologie i nowoczesne urządzenia okulistyczne, pozwalają wykryć zmiany na rogówce, nawet gdy są one jeszcze we wczesnym stadium. Kluczowym badaniem, które pozwala zdiagnozować stożek rogówki jest topografia rogówki. Pozwala ona wykryć miejsce ścieńczenia oraz wybrzuszenia rogówki i w odpowiednim czasie wdrożyć najlepszą dla Pacjenta metodę leczenia.

Leczenie stożka rogówki

Korekta stożka rogówki

Cena badań kwalifikacyjnych

400 zł

Cena zabiegu

od 3000zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zobacz więcej na temat stożka rogówki