Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Objawy zaćmy

usunięcie zaćmy

W początkowym stadium, zaćma może być praktycznie niezauważalna. Ponieważ zmętnieniu soczewki nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, jak ból czy przekrwienie oczu, najczęściej zgłaszamy się do okulisty w momencie kiedy zaczyna nam dokuczać znaczne pogorszenie widzenia. Pierwsze objawy zaćmy często można pomylić z typowym zmęczeniem oczu, dlatego tak ważne są regularne badania w gabinecie, który jest wyposażony w wysokiej jakości sprzęt okulistyczny, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka wystąpienia zaćmy.

“Każde, nawet najmniejsze pogorszenie ostrości, wpływające na nasz komfort widzenia, powinno być skonsultowane z lekarzem okulistą, który za pomocą specjalistycznej diagnostyki oceni przyczynę dolegliwości.”

mgr Katarzyna Cielecka-Gajda
optometrysta, Optegra (dawniej Vidium Medica) Kraków

mgr Katarzyna Cielecka-Gajda

 

Najczęstsze objawy zaćmy

  • Stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia
  • Narastająca krótkowzroczność
  • Narastająca różnowzroczność
  • Szybsze niż zwykle męczenie się oczu
  • Przymglone widzenie
  • Zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów
  • Problemy z oceną odległości i poruszaniem się
  • Przeszkadzające jasne światło
  • Zaburzenia widzenia kolorów
  • Trudności z dobraniem odpowiednich okularów

W razie wystąpienia zaburzeń widzenia koniecznie trzeba zgłosić się do okulisty. Zaćma jest łatwo rozpoznawalna przez specjalistę. Do jej diagnozy niezbędne jest badanie przedniego odcinka oka, które lekarz wykonuje za pomocą lampy szczelinowej. Takie badanie pozwala ocenić stopień i rodzaj zmętnienia soczewki, a także przeprowadzić badanie dna oka, które wykluczy obecność innych zmian, powodujących nieodwracalne obniżenie ostrości wzroku, takich jak zmiany zwyrodnieniowe plamki, zanik nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki.

Rodzaje zaćmy i towarzyszące im objawy

  • Zaćma podtorebkowa tylna – upośledzenie widzenia dotyczy tylnej torebki soczewki i jest większe w jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska (np. przy czytaniu) niż przy patrzeniu w dal.
  • Zaćma jądrowa – umiejscowiona jest w środkowej części soczewki, widzi się źle w jasnym oświetleniu i przy dużym nasłonecznieniu. Jednocześnie następuje poprawa widzenia z bliska, ponieważ zaćmie jądrowej towarzyszy zmiana wady wzroku w kierunku krótkowzroczności.
  • Zaćma korowa – zmętnienia są początkowo zlokalizowane na obwodzie soczewki. Powoduje to zwłaszcza złe widzenie o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zdecydować się na obszerne badania okulistyczne, aby upewnić się, że nasze oczy są zdrowe.

Jak zdiagnozować zaćmę?

Rozpoznanie zaćmy opiera się głównie na badaniu oka za pomocą lampy szczelinowej. Pełne badanie okulistyczne wymaga zastosowania kropli w celu rozszerzenia źrenic. Na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu medycznego można jednoznacznie stwierdzić występowanie zaćmy. W przypadku zaćmy dojrzałej, gdy ze względu na nieprzejrzystość soczewki nie ma możliwości oceny dna oka, należy także wykonać badanie ultrasonograficzne w projekcji B, aby nie przeoczyć innych chorób oka, na przykład odwarstwienia siatkówki czy guza wewnątrzgałkowego.

Wiedząc jak ważny jest wzrok w życiu człowieka, nie możemy ignorować nawet najmniejszego objawu, który może wskazywać na zaćmę. Często rutynowa diagnostyka może pomóc na czas zdiagnozować schorzenie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zaćma jest procesem, który nieleczony może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, stąd tak ważne jest aby nie bagatelizować najmniejszych jej objawów.

Operacja zaćmy w Krakowie i Warszawie

Usuwanie zaćmy

Cena badań kwalifikacyjnych

399 zł

Cena zabiegu

od 3000 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zobacz więcej na temat zaćmy